Coaching Staff

Downers Grove South High School Administration and Athletic Staff

2019-2020

revised 7/31/19
Athletic Director Randall Konstans

Asst. Athletic Director

Ellen O’Brien 

Athletic Secretary

Lisa Wivinis

Athletic Trainers – Provided by AthletiCo

Head –Stephanie Smith

Assistant – Alvaro Frias

Head Cheerleading Coach

Shannon Lahey

Asst. Cheerleading Coaches

Terri Daniels-Mugnaini

TBA

Dance (Fillies-Varsity) Coach

Dawn Jovic

Dance (Pintos-JV) Coach

Mariterese Altosino

Fall Sports Coaching Staff

Sport

Coaches

Boys’ Cross Country

Head Coach – Brian Caldwell
Assistant – Sean Senf

Assistant –  Mike Kirk

Boys’ Golf

Head Coach – Terry Tiesman 

Assistant – Tim Christy

Boys’ Soccer

Head Coach – Jon Stapleton
Assistant Varsity – Nate Terry
Sophomore – Chris Hernandez
Freshman – Mike Paczkowski

Football

Head Varsity Coach – Mark Molinari 
Assistant Varsity – Dan Bielawski

Assistant Varsity – Paul Maggiore
Assistant Varsity – Dave Burton
Assistant Varsity – Tony Nevrly
Assistant Varsity – Robb Stephenitch

Assistant Varsity – Matt Quatman

Assistant Varsity (Vol) – John Bucklar

Head Sophomore Coach –  Troy Michalek

Assistant Sophomore – Brian Kukulski

Assistant Sophomore – Mike Iazzetto

Assistant Varsity – P.J. Dufur

Assistant Sophomore (Vol) – Christopher Ehas

Assistant Sophomore (Vol) – Phillip Simoncelli

Head Freshman Coach – Rick LeBlanc

Assistant Freshmen – David Lee

Assistant Freshmen – Arthur Drenth

Assistant Freshman (Vol) – Dimitri Tripkos

Girls’ Cross Country

Head Coach – Doug Plunkett 
Assistant – Mike Farthing

Assistant – Tess Johnson

Assistant (Vol) – Mike Arenberg

Assistant (Vol) – Meagan DeSalvo

Girls’ Golf

Head Coach – Lindsay DeGiulio
Assistant – Darren Orel 

Girls’ Tennis

Head Coach – Josh Forst
JV – Robert Kud
Freshmen – Adam Petersen

Girls Swimmng and Diving

Head Coach – Paul Krick
Diving – Elizabeth Lukes 
Assistant – Bryan Szweda

Assistant (Vol.) – Frank Kuchta

Girls’ Volleyball

Head Varsity – Kristee Conrad

Assistant – Ryan Altenburg
Sophomore –  Pat Fardy

Freshman A – Jennifer Niendorff

Freshman B – Brett Wolf 

Winter Sports Coaching Staff

Sport

Coaches

Boys’ Basketball

Head Varsity Coach – Kris Olson
Varsity Assistant – Paul Maggiore
Sophomore Coach – Rob Bozek

Assistant Coach (Vol) –
Freshman A Coach – Peter Tapia
Freshman B Coach – Eric Baugh

Boys’ Swimming & Diving

Head Coach – Bryan Szweda
Assistant Coach – Paul Krick
Diving Coach – Elizabeth Lukes

Assistant Coach (Vol.) – Frank Kuchta

Wrestling

Head Varsity Coach – Sean Lovelace
Assistant Varsity Coach – Jordan DeLay

Assistant Varsity Coach – Sean Raddatz 

Head JV Coach – Greg Maloney

Assistant JV Coach – Josh Edwards

Assistant Coach (Vol) – Andrew Hobus

Assistant Freshman Coach (Vol) – Gerry Gates

Assistant Freshman Coach (Vol) – Willie Anaya

Assistant Freshman Coach (Vol) – Tim Noverini

Girls’ Basketball

Head Varsity Coach – Lyndsie Long
Varsity Asst. Coach – Britanny Armato
Sophomore Coach – Mack Trent
Freshman A Coach – Justin Loos
Freshman B Coach –

Girls’ Bowling

Head Coach – Bob Topor
Assistant Coach – Adam Petersen

Girls’ Gymnastics

Head Coach – Kristyn Campos 
Assistant Coach – Bill Norris
Assistant Coach – Christine Toellen

Spring Sports Coaching Staff

Sport

Coaches

Boys’ Baseball

Head Varsity Coach – Darren Orel
Varsity Assistant – Tim Cappelen

Varsity – (vol) Paul Parpet

Varsity – (vol) Pat Kenney

Head Sophomore Coach – Matt Quatman
Sophomore Assistant (Vol) – Chis Baranek
Head Freshman Coach – Brett Wolf
Freshman Assitant (Vol.)  –

Boys’ Gymnastics

Head Coach – Bill Norris

Assistant Coach – Zach Cipra

Assistant Coach – Brock Herrion

Boys’ Lacrosse

Coop. Team with DGN.  The boys will be housed at DGS.

Head Varsity Coach –  Shon Zawlocki

Assistant Varsity – Jon Gargiulo

Assistant Coach (Vol.) – Eric (John) Carron

JV Coach -Mike McAleer

Assistant JV Coach- Joseph Reilly

Head Freshman – Nic Tysiak

Ass. Coach (Vol.) – Codi Figura

Boys’ Tennis

Head Coach – Josh Forst

Varsity Assistant Coach – Bob Kud

Assistant Coach (Vol.) -Ram Natarjan

Assistant Coach (Vol.) – Lance Allen

Boys’ Track & Field

Head Coach – Sean Senf
Assistant Coach – Brian Caldwell (distance)

Assistant Coach – David Lee (throws)

Assistant Coach – Steve Andris (pole vault)

Assistant Coach –

Assistant Coach –
Assistant Coach – (Vol.) Mike Kirk (jumps)

Boys’ Volleyball

Head Coach – Kurt Steuer  
Varsity Assitant – Tony Nevrly 

JV Coach –

Freshman Coach – Dave Burton

Assistant Coach (Vol.) –

Girls’ Softball

Head Varsity Coach – Jim Cushing
Varsity Assistant – Brooke Andresen

Varsity Assistant (Vol.) –
Varsity Assistant (Vol.) – Bill Drenth

Head JV Coach  – Jill Erzig

JV Assistant (Vol.) – Dick Cermak

JV Assistant (Vol.) – Jack Cannon
Freshman Head Coach – Lyndsie Long

Pitching Coach All Levels – (Vol.) Chuck Robinson

Girls’ Badminton

Head Coach – Jocelyn Painter
JV Coach – Jennifer Niendorf
Freshman Coach – Hayley Stankiewicz

Girls’ Lacrosse

Coop. Team with DGN.  The girls will be housed at DGN.

See the DGN web site for informaiton.

Girls’ Soccer

Head Varsity Coach –Chris Hernandez 

Assistant Varsity –
Sophomore Coach –  Mike McGinnis

Assistant Sophomore (Vol.) –

Freshman Coach – Mike Paczkowski

Girls’ Track & Field

Head Coach –Nicole Sanders (sprints, hurdles)
Assistant Coach – Doug Plunkett (distance)
Assistant Coach –   Tess Johnson (sprints, long and triple jumps)
Assistant Coach – Brian Kukulski (pole vault/throws)

Assistant Coach – Katie Goray (sprints, high jump)

Assistant Coach – (vol) Mike Farthing (distance)